فرمانداری لنجان
خانه
1397/10/08 : معیشت کشاورزان از جمله مسایلی است که باید به آن توجه جدی داشت
: معیشت کشاورزان از جمله مسایلی است که باید به آن توجه جدی داشت امروز منابع آب زاینده رود تأمین کننده مصارف آب آشامیدنی

مهدی صفرخانلو در جلسه طرح سازگاری با کم آبی در شهرستان لنجان اظهار داشت: تغییر اقلیم و کاهش بارندگی در طول سالیان گذشته سبب شد کشاورزان غرب استان اصفهان نیز با مشکلات متعدد مواجه شوند به گونه‌ای که امسال برای نخستین بار شاهد بودیم که کشت برنج در شهرستان لنجان انجام نگرفت و براساس آمار ارائه شده، شاهد کاهش 70 درصدی کشت برنج را در شهرستان بودیم.

وی با اشاره به اینکه کشاورزان شهرستان لنجان افرادی بسیار آگاه هستند و در شرایط حساس خود به کمک مسئولان می‌آیند، افزود: با برنامه ریزی‌های انجام شده و کمک جهاد کشاورزی و صنف کشاورزان شهرستان توانستیم با انجام کارهای فرهنگی و ارائه هشدارهای لازم نسبت به کم آبی و استمرار خشکسالی، کشاورزان شهرستان لنجان را توجیه کرده که اقدام به کشت برنج نکنند و این مهم نیز به خوبی محقق شد اما نباید فراموش کرد کاهش 70 درصدی عدم کشت خود یک هشدار جدی به شمار می‌آید چراکه این عدم کشت معیشت کشاورزان را با چالش جدی مواجه خواهد کرد.

فرماندار شهرستان لنجان با بیان اینکه امروز نیازمند طراحی الگویی برای برون رفت از چالش‌های کم آبی و پایدارسازی معیشت کشاورزان هستیم، تصریح کرد: معیشت کشاورزان از جمله مسایلی است که باید به آن توجه جدی داشت برهمین اساس برآن شدیم جلسات کارشناسی را به حضور مسئولان استانی و شهرستانی، صنف کشاورزان، نخبگان و افراد دارای ایده برگزار کنیم و با ارائه طرح‌های مختلف و تغییر الگوی کشت به صورت عملی به سمت بهبود اقتصاد و معیشت قشر زحمتکش کشاورز حرکت کنیم. وی افزود: با یک نسخه واحد نمی‌توان مسایل و مشکلات نقاط مختلف استان را در حوزه آب و کشاورزی برطرف کرد.

وی با اشاره به اینکه نگاه غیرجامع به حوزه کشاورزی سبب می‌شود که طرح‌های مؤثر در این حوزه خیلی جدی گرفته نشود، تصریح کرد: عدم توجه به لزوم اصلاح الگوی کشت تنها یک نمونه از ده‌ها نمونه جفایی است که در حق حوزه کشاورزی روا داشته می‌شود و در این درحالی است که انجام کارهای تحقیقاتی و ارائه راهکار صحیح به کشاورز می‌تواند چالش‌های پیش رو را کاهش دهد.

صفرخانلو گفت: نباید فراموش کرد اجرای چنین طرحی نیازمند برخی زیرساخت‌های فنی، مالی و علمی بوده که باید مورد توجه قرار گیرد تا کاهش درآمد عدم کشت برنج برای کشاورز جبران شود.

وی با اشاره به اینکه شاید هنوز برخی افراد چالش کمبود آب را جدی نگرفته‌اند، بیان کرد: امروز منابع آب زاینده رود تأمین کننده مصارف آب آشامیدنی، کشاورزی، صنعت و محیط زیست است و بر همین اساس باید همه دست‌به‌دست هم دهیم تا برای مدیریت یکپارچه منابع آب در سطح حوزه زاینده رود چاره‌ای اندیشیده شود. البته با اقدامات انجام شده خوشبختانه مصرف آب خام در صنایعی چون ذوب آهن کاهش یافته و در حوزه کشاورزی نیز شاهد این مهم هستیم.

فرماندار لنجان اظهار داشت: بر اساس نظر کارشناسان وضعیت بحرانی آب در دهه‌های اخیر بی سابقه بوده و تغییر الگوی مصرف آب یکی از راه‌هایی است که می‌تواند عبور از بحران آب را تسهیل کند. بر همین اساس باید با فرهنگسازی به سمت و سویی حرکت کرد که صرفه‌جویی از سوی تک تک افراد جامعه مورد توجه قرار گیرد.

 

50
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري استان اصفهان ميباشد.
Powered by DorsaPortal